Silvis Family Run - 2018
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE: SILVIS AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 47 Christian Esparza 27 Silvis IL 18:10
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE: SILVIS AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 95 Brooke Rhodes 13 Silvis IL 25:10
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 185 Phil Young 32 Davenport IA 16:19
2 203 Aaron Skopec 31 Moline IL 17:01
3 47 Christian Esparza 27 Silvis IL 18:10
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 202 Morgan Meske 27 Bettendorf IA 19:56
2 182 Mary Toohill 51 Davenport IA 20:14
3 181 Beth Mallon 22 Davenport IA 20:26
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE: MASTERS 5K AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 93 Cory Delong 52 Milan IL 19:29
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE: MASTERS 5K AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 208 Nicole Callahan 43 Moline IL 23:19
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE: GRAND MASTERS 5K AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 149 John P Parker 50 Bettendorf IA 23:04
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE: GRAND MASTERS 5K AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 33 Eve Reynolds 52 Walcott IA 25:01
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE: SENIOR GRAND MASTERS 5K AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 76 James Grafton 60 Silvis IL 23:59
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE: SENIOR GRAND MASTERS 5K AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 84 Patricia Keim 62 East Peoria IL 26:07
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 95 Brooke Rhodes 13 Silvis IL 25:10
2 22 Addison Mills 10 East Moline IL 27:20
3 79 Hannah Mohr 12 Silvis IL 27:21
NUMBER OF FINISHERS: 9
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 96 Nicholas Rhodes 10 Silvis IL 26:51
2 13 Hernan Lozano 7 West Liberty IA 29:16
3 158 Ryan Vermeulen 12 East Moline IL 29:42
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 26 Kayla Dorn 15 Moline IL 22:40
2 166 Brittney Carleton 16 East Moline IL 53:38
NUMBER OF FINISHERS: 2
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 50 Jacob Varble 19 East Moline IL 18:30
2 150 Mark Zogg-Kellett 19 Muscatine IA 19:06
3 130 Jacob Fisher 17 Coal Valley IL 20:31
NUMBER OF FINISHERS: 7
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 148 Timothy Hyde 23 Davenport IA 18:37
2 169 Nicolas Czerwinski 21 Rock Island IL 20:39
NUMBER OF FINISHERS: 2
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 35 Rachel Engnell 26 Orion IL 26:00
2 117 Michelle Braswell 28 Charlotte IA 30:18
3 133 Desire Miller 29 Coal Valley IL 35:30
NUMBER OF FINISHERS: 6
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 134 Colin Scott 28 Silvis IL 22:39
2 145 Kasey Adams 25 Davenport IA 30:25
NUMBER OF FINISHERS: 2
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 164 Melissa Nelson 33 Davenport IA 27:25
2 8 Jenn Haislip 33 Davenport IA 32:23
3 141 Leslie Aboud 30 Davenport IA 36:59
NUMBER OF FINISHERS: 8
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 183 Chad Strong 31 Hampton IL 23:09
2 105 Alfredo Gerardo 32 East Moline IL 38:41
3 14 Thomas Chapman 30 Silvis IL 46:49
NUMBER OF FINISHERS: 3
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 34 Sarah Ade Wallace 35 Davenport IA 21:28
2 126 Perla Trevizo 36 Burlington IA 23:38
3 56 Brie Roth 39 North Liberty IA 24:10
NUMBER OF FINISHERS: 13
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 75 Mark Gomez Jr 38 East Moline IL 24:50
2 119 Saul Nache 36 Moline IL 27:56
3 174 Shaun Easton 39 Geneseo IL 29:55
NUMBER OF FINISHERS: 4
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 143 Jennifer Thomas 42 Cambridge IL 24:17
2 58 Barbara Gomez 41 East Moline IL 24:29
3 121 Dee Neff 44 Riverdale IA 28:29
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 173 Billy Butler 42 Moline IL 21:04
2 137 Mark Mensen 41 Davenport IA 21:39
3 135 Vincent Holdridge 43 Bettendorf IA 23:45
NUMBER OF FINISHERS: 11
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 184 Rachel Smith 48 Bettendorf IA 28:04
2 125 Caralee Collins 47 Rock Island IL 28:26
3 37 Toby Murphy 48 Silvis IL 28:37
NUMBER OF FINISHERS: 11
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 110 Vicente Rivera 46 Davenport IA 20:44
2 70 Andy Feliksiak 48 Rock Island IL 23:22
3 201 Beu Treakle 45 Davenport IA 23:46
NUMBER OF FINISHERS: 11
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 61 Becki Woodard 51 Silvis IL 28:28
2 155 Stacey Zapolski 51 Davenport IA 28:49
3 78 Pam Mohr 50 Silvis IL 29:43
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 207 Chris Schwenn 50 Le Claire IA 24:09
2 156 Robert Cameron 50 Davenport IA 28:22
3 122 Patrick Lang 51 East Moline IL 28:36
NUMBER OF FINISHERS: 8
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 196 Nancy Jackson 56 Davenport IA 27:18
2 103 Jill Carr 59 Hampton IL 28:44
3 62 Theresa Walter 55 Bettendorf IA 28:49
NUMBER OF FINISHERS: 8
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 81 Phil Gambon 58 Coal Valley IL 25:07
2 209 Daniel Callahan 57 Moline IL 30:00
3 38 David Rossa 55 Moline IL 30:08
NUMBER OF FINISHERS: 5
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 71 Peggy Neavor 64 Davenport IA 30:33
2 44 Sheila Castens 63 Silvis IL 31:30
3 31 Muriel Naumann 62 Iowa City IA 32:27
NUMBER OF FINISHERS: 6
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 98 Val Martinez 63 Silvis IL 33:19
2 43 Roger Perry 62 East Moline IL 42:22
3 85 Michael Austin 63 Silvis IL 49:05
NUMBER OF FINISHERS: 3
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 65 - 69 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 206 Rita Schaeffer 65 28:16
2 30 Jo Faris 67 Davenport IA 37:35
3 115 Floria Moore 67 East Moline IL 47:53
NUMBER OF FINISHERS: 6
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 65 - 69 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 178 Larry Jones 66 East Moline IL 29:18
2 45 Ted Vandewoestyne 67 Carbon Cliff IL 41:55
3 64 Bruce Nelson Sr 65 Silvis IL 47:53
NUMBER OF FINISHERS: 5
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 70 - 74 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 152 Marianne Schroeder 71 Bettendorf IA 28:55
2 99 Penny Danielson 74 Milan IL 36:14
3 59 Angie Garcia 72 Silvis IL 37:53
NUMBER OF FINISHERS: 6
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 70 - 74 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 40 James Knorr 73 Milan IL 30:39
2 53 Allen Hale 71 Bettendorf IA 34:35
3 11 Michael Tharp 70 West Liberty IA 41:27
NUMBER OF FINISHERS: 5
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 75+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 91 Judie Gulley 76 Orion IL 35:31
2 94 Jan Gustafson 78 Orion IL 36:52
NUMBER OF FINISHERS: 2
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 75+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 1 Frank Bay 78 Milan IL 25:20
2 175 Charley Fowler 78 Silvis IL 26:10
3 176 Gary Swift 75 East Moline IL 32:44
NUMBER OF FINISHERS: 5